Emerytury albo armia
Podstawowym wymogiem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jest przywrócenie armii charakteru narodowego – pisze wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.
W Szwecji przywrócono niedawno obowiązkową służbę wojskową zlikwidowaną w 2010 roku. Podobną decyzję podjęto na Litwie. Politykę obronną zmieniają też Finowie, którzy po latach odchudzania armii chcą ją teraz powiększać. Dyskusje nad rozbudową potencjału obronnego odbywają się też w Rumunii i Czechach. Także Stany Zjednoczone i Niemcy zapowiadają wzrost nakładów na obronność. Ewidentnie na świecie rośnie świadomość zagrożenia istniejącego systemu międzynarodowego, także w wymiarze militarnym.
Gdy Stany Zjednoczone zwiększają nakłady na wojsko, kierują się przede wszystkim potencjalnym zagrożeniem ze strony Chin. Z kolei państwa europejskie są coraz bardziej zaniepokojone rewizjonistyczną polityką Rosji. Ich zdaniem jej ambicje może powstrzymać jedynie wzrost możliwości obronnych państw europejskich. Stąd rewizja dotychczasowej polityki obronnej, która generalnie polegała na zmniejszaniu nakładów budżetowych na obronę, likwidacji obowiązkowego poboru wojskowego i przekształceniu własnych armii w korpusy ekspedycyjne używane głównie w celu dyscyplinowania państw pozaeuropejskich.
Rosyjski rewizjonizm
Zmiana polityki rosyjskiej miała miejsce tuż po dojściu Putina do władzy. To wtedy Moskwa zaczęła dynamicznie zwiększać wydatki na zbrojenia. Kolejnym krokiem była przebudowa własnych sił zbrojnych i stopniowe dostosowywanie ich do realiów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta