Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnicy jednoczą siły dla reform

24 kwietnia 2017 | Prawo | Agata Łukaszewicz Tomasz Pietryga
Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
źródło: materiały prasowe
Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
źródło: materiały prasowe
Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia
źródło: materiały prasowe
Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia

20 maja w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników. To inicjatywa zwołana po raz pierwszy przez szerokie porozumienie prawników: Krajową Radę Radców Prawnych, Naczelną Radę Adwokacką oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" prezesi samorządów: Maciej Bobrowicz, Jacek Trela i Krystian Markiewicz, zdradzają szczegóły przedsięwzięcia. Czemu służyć ma kongres i czego się po nim spodziewają?

Po co ten kongres?

Maciej Bobrowicz: Na naszych oczach rzeczywistość prawna, która nas otacza, zmienia się bardzo szybko, i to już nie są miesiące, tylko zaledwie tygodnie. Mam na myśli zmiany, które mogą niezwykle głęboko ingerować w wymiar sprawiedliwości. Nie możemy nie zabrać głosu.

To protest przeciwko temu, co się dzieje? Temu, co proponuje minister sprawiedliwości?

Maciej Bobrowicz: Nie, za tym kryje się nasza oczywista chęć, by po prostu rozmawiać o kwestiach związanych z prawidłowym funkcjonowaniem państwa prawa. Dziś nas w nich nie ma. Nie jesteśmy proszeni o opinie, a przecież te zmiany będą dotyczyć i nas, i naszych klientów. Chodzimy do sądu w interesie klienta. A jednocześnie nie mamy możliwości zabrania głosu, skomentowania tego, co się dzieje, i przekazania własnych propozycji zmian.

Stoją panowie na czele organizacji, mają możliwość podejmowania uchwał. Jest więc szansa na prezentację własnych propozycji... Zjednoczyliście więc siły, żeby pokazać siłę?

Jacek Trela: Nie chcemy pokazywać siły. Chcemy pokazać swoje zainteresowanie, troskę – jakkolwiek górnolotnie może to brzmieć. Myślę o prawdziwej trosce o kondycję wymiaru sprawiedliwości. Bo przecież dostrzegamy jego mankamenty i chcielibyśmy móc uczestniczyć w jego reformowaniu. Zresztą taką chęć prezentujemy od dawna. Jeszcze w 2016 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10733

Wydanie: 10733

Spis treści
Zamów abonament