Stojak na rower ważniejszy od sprzedaży jajek i truskawek
Chodnik na ulicy nie jest przeznaczony do handlu. Na ten cel można go wykorzystać tylko wyjątkowo.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych odmówił Annie Z. zezwolenia na zajęcie chodnika w celu sprzedaży jajek i truskawek. Chodziło zaledwie o 3 mkw. trotuaru. Tłumaczył, że wpłynął inny wniosek o zajęcie tego chodnika, od spłki, która chce postawic stojak na rowery. I to ten drugi wniosek został pozytywnie rozpatrzony, w zwiazku z „dynamicznie rozwijającą się popularnością rowerów". Anna Z. wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dyrektor zarządu tłumaczył jej, że stoisko handlowe o szerokości 1 metra utrudni ruch pieszym – napisała. Tymczasem zezwolił na montaż stojaka, który wraz z rowerem zajmuje 2,5 m szerokości chodnika, na długości 4 m.
Skarżąca zakwestionowała wydanie decyzji zezwalającej na montaż stojaka rowerowego, gdy postępowanie z jego wniosku nie zostało ostatecznie zakończone.
Szczególny przypadek
SKO utrzymało w mocy decyzję dyrektora. Wyjaśniło, że w obszarze pasa drogowego mogą być tylko obiekty i urządzenia służące drodze i odbywającemu się na niej ruchowi drogowemu. Mówi o tym ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
Stoisko handlowe w pasie drogowym, czyli w tym wypadku na chodniku może zostać zorganizowane na podstawie art. 39 ust. 3 w związku z art. 40 ust. 2 pkt 4 tej ustawy. Trzeba wykazać, że zachodzi „szczególnie uzasadniony przypadek" pozwalający na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta