Zmiana układu sił
W ostatnich kilkunastu miesiącach mogliśmy obserwować realizację polityki rządu w zakresie repolonizacji, a szczerze mówiąc: renacjonalizacji, zwłaszcza sektora bankowego.
Anna Cieślak-Wróblewska
Większość transakcji odbywała się pod kontrolą jednej z największych instytucji finansowych w Polsce – Grupy PZU, w której Skarb Państwa ma ok. 59 proc. udziałów. Na pierwszy ogień poszedł Alior Bank. W maju 2015 r., jeszcze za rządów PO, ruszył proces zakupu przez PZU 25 proc. akcji Alior Banku (od dominującego właściciela banku zagranicznego funduszu inwestycyjnego Carlo Tassara), o wartości 1,6 mld zł, a w grudniu – kolejnych 10 proc. Obecnie PZU i jego spółki są największym akcjonariuszem banku i posiadają łącznie 29,22 proc. udziałów.
Rok później to Alior ruszył na zakupy i przejął 87 proc. akcji Banku BPH (od grupy GE Capital) za ok. 1,2 mld zł. Miał też chrapkę na Raiffeisen Polbank, ale ostatecznie do transakcji nie doszło. Za to PKO BP, największy bank w Polsce, którego głównym udziałowcem też jest Skarb Państwa (prawie 30 proc. udziałów), zdecydował się na zakup 100 proc. udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta