Pesymiści vs. optymiści
W opiniach od dwóch lat panuje „ostrożny pesymizm" co do sytuacji gospodarki.
prof. Marek Rocki
Ogólny wniosek płynący z lektury comiesięcznych raportów Instytutu Rozwoju Gospodarczego działającego w strukturze Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH jest taki, że nadwyżka pesymistów nad optymistami jest stabilna, ale znacząco mniejsza niż na przełomie lat 2008/2009.
Badania, w których oceny formułowane przez przedsiębiorstwa w ankietach są agregowane i analizowane, instytut prowadzi już od 1986 r. Choć każdy z ankietowanych przedsiębiorców ma swą własną subiektywną opinię o stanie gospodarki wynikającą z oceny sytuacji firmy, to opinie kilkuset firm zebrane i uogólnione nabierają waloru obiektywności. Biorąc dodatkowo pod uwagę ciągłość tych badań – prowadzone są od blisko 30 lat – stają się one obiektywną oceną koniunktury wybranej branży, a także całej gospodarki.
Barometr koniunktury
Przedsiębiorcy badani przez Instytut Rozwoju Gospodarczego oceniają m.in. zmiany w produkcji, zamówieniach, cenach, zatrudnieniu, sytuacji finansowej, ogólną sytuację polskiej gospodarki. Ankietowani odpowiadają na pytania, wybierając jedną z trzech możliwych odpowiedzi: wzrost, spadek, bez zmian. Ostatecznym celem badań jest wyznaczenie wartości barometru koniunktury na podstawie różnicy pomiędzy odpowiedziami optymistycznymi a pesymistycznymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta