Zmieńmy system rad nadzorczych
Rząd miał możliwość skorzystania z łagodniejszych reguł umożliwiających rozwój branży audytorskiej, ale wybrał najbardziej rygorystyczne przepisy, które prawdopodobnie po kilku latach i tak zostaną zmienione – mówi prezes BDO.
Rz: Jak w praktyce wygląda współpraca audytora z radą nadzorczą?
W konsekwencji dynamicznie zmieniających się przepisów u większości członków rad nadal można zaobserwować dość małe zrozumienie zasad rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.
Czego na przykład brakuje?
Z reguły większość członków rady, zwłaszcza w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach, ma nastawienie głównie prorynkowe i skupia swoją aktywność na kwestiach takich jak marketing czy produkcja. Z kolei aktywność pozostałych członków skupia się zazwyczaj na kwestiach stricte prawnych. To powoduje, że audytor w całej tej układance staje się dość dziwnym elementem, funkcjonującym w hermetycznym środowisku.
Audytorzy nie pozostają tu chyba bez winy...
Rzeczywiście, sposób ich postrzegania przez władze spółek, a często także i rynek, w pewnej mierze spowodowany jest brakiem lub nieprawidłowościami w komunikacji ze strony biegłych. Zachodzi zatem potrzeba wzajemnej edukacji i wzmocnienia współpracy. Tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta