Amerykańska inspiracja i polska realizacja
O tym, jak narodził się pomysł elitarnej organizacji nowej klasy społecznej, mówi współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu i były prezes grupy Exbud.
Rz: W 1992 r. był pan jednym z założycieli PRB. Jej zebranie założycielskie 30 maja 1992 r. odbyło się zresztą w siedzibie Exbudu w Kielcach. Co państwa skłoniło do powołania tej organizacji?
Witold Zaraska: Może cofnijmy się rok, dwa. Tuż po zmianie ustroju powołano komisję ds. współdziałania pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Brzezińskiego, do której zostałem zaproszony. Wtedy narodził się pomysł, by nowa klasa społeczna i zawodowa – przedsiębiorcy prywatni – stworzyli jakąś elitarną organizację. Taką, jaka pod nazwą Okrągłego Stołu funkcjonowała w Stanach Zjednoczonych. Była złożona z najwybitniejszych przedsiębiorców i menedżerów – osób, które kontaktowały się z rządzącymi, służąc im radą, a z drugiej strony – rozwijały gospodarkę. Przypominam, że u nas w 1992 r. panował totalny chaos. Do 1992 r. było sześciu premierów, w tym czterech urzędujących, a w związku z tym gospodarka, jej organizacja, strategia leżały odłogiem. Stad właśnie prof. Brzeziński...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta