Kiedy zakup zdjęć z podatkiem u źródła
Aby określić, czy nabycie fotografii z zagranicznej bazy spowoduje obowiązek poboru podatku u źródła, należy ustalić istotę praw jakie uzyskuje polska firma, a także sposób wykorzystania otrzymanego materiału.
Podstawą do nałożenia na zagranicznego rezydenta podatku u źródła jest art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Odnosi się on do szerokiej kategorii należności, wśród których znajdują się między innymi przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw. Na podstawie przepisów ustawy o CIT, podatkowi u źródła podlegają zatem wszelkie przychody uzyskiwane przez zagranicznego rezydenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jakie odnoszą się do praw autorskich do utworu (stawka podatku ustalona została w tym przypadku w wysokości 20 proc.). Dotyczy to zarówno należności z tytułu przekazania całości praw autorskich do utworu, jak i z tytułu korzystania bądź prawa do korzystania z praw autorskich w ograniczonym zakresie. Inaczej tę kwestię regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Co do zasady bowiem, na podstawie postanowień właściwych umów, opodatkowaniu w państwie źródła podlegają jedynie płatności z tytułu uzyskania możliwości korzystania z praw autorskich (będące należnościami licencyjnymi).
Słowa, symbole i znaki
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim), przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, rozumiany jako każdy przejaw działalności twórczej o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta