Jakie są skutki w CIT połączenia spółek kapitałowej i osobowej
Zdaniem NSA, spółka kapitałowa, która przejmuje spółkę osobową, nie uzyskuje z tego tytułu opodatkowanego przychodu. Część organów podziela ten pogląd, ale niektóre wydają interpretacje niekorzystne dla wnioskodawców.
Rafał Kowalski
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem CIT i podlega opodatkowaniu w Polsce. Planuje połączenie ze spółką osobową (jawną lub komandytową) w trybie określnym w art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych. W wyniku połączenia nastąpi przeniesienie całego majątku spółki osobowej na podatnika (spółkę z o.o.) w zamian za udziały w jego podwyższonym kapitale zakładowym wydane wspólnikom przejmowanej spółki osobowej. W wyniku połączenia część majątku zostanie przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy. Czy w takiej sytuacji spółka przejmująca uzyska przychód? –pyta czytelniczka.
W podobnej sprawie wypowiedziała się niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 października 2016 r. (IBPB-1-1/4510-253/16-2/SG). Podatnik będący spółką kapitałową i zamierzający przejąć spółkę osobową wystąpił z wnioskiem o indywidualną interpretację prawa podatkowego potwierdzającą, że takie przejęcie nie spowoduje opodatkowania po stronie spółki przejmującej.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów regulujących wprost konsekwencje podatkowe przejęcia spółki osobowej (jawnej, komandytowej) przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Artykuł 10 ust. 2 ustawy o CIT, określający konsekwencje podatkowe połączenia po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta