Kiedy usługi świadczone przez studentów są zwolnione z VAT
Odpłatne wykonywanie przez uczniów w ramach ich nauki usług gastronomicznych i rozrywkowych na rzecz osób trzecich może być uznane za usługi „ściśle związane" ze świadczeniem głównym polegającym na kształceniu.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 maja 2017 r. (C 699/15).
Stan faktyczny
College jest instytucją szkolnictwa wyższego oferującą szkolenia z zakresu gastronomii i hotelarstwa oraz sztuk widowiskowych. W celu umożliwienia zapisanym na te kursy studentom opanowania umiejętności w warunkach zbliżonych do występujących w praktyce College (dalej: szkoła)prowadzi za pośrednictwem studentów i pod nadzorem ich nauczycieli restaurację oraz organizuje przedstawienia dla osób spoza tej instytucji. Szkolenie praktyczne zostało opracowane jako część kursów, a studenci byli świadomi tego faktu w momencie zapisywania się na dany kurs.
Szkoła uznała, że świadczenia te powinny być zwolnione z VAT jako usługi „ściśle związane" z kształceniem. Jej wniosek o zwrot podatku nie został jednak uwzględniony przez organ podatkowy. W konsekwencji szkoła odwoływała się do wyższych instancji.
Sąd apelacyjny dla Anglii i Walii postanowił w trakcie rozpoznawania sprawy zawiesić postępowanie i zwrócić się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta