Ulga na złe długi także po upływie dwóch lat
Podatnik ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego z tytułu nieściągalnej wierzytelności nawet wtedy, gdy upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura. Wynika to bezpośrednio z przepisów unijnych, co potwierdza orzecznictwo TSUE.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 23 marca 2017 r. (III SA/Gl 1411/16).
Podatnik wystawił faktury dokumentujące sprzedaż, wykazując należny VAT. Strony ustaliły, że płatność będzie następowała w ratach rozłożonych na pięć lat. Po pewnym czasie od zawarcia umów nabywca przestał regulować zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem, a u podatnika wystąpiły wierzytelności nieściągalne (zdefiniowane w art. 89a ustawy o VAT). Wobec tego zdecydował się na skorzystanie z ustawowej możliwości zmniejszenia podatku należnego o kwoty wykazane w fakturach, które nie zostały uiszczone.
Co istotne, faktury dokumentujące transakcje zostały wystawione w 2011 r., a zatem od momentu ich wystawienia upłynęły już ponad dwa lata, co w świetle art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT jest negatywną przesłanką zastosowania tzw. ulgi na złe długi. Podatnik uważał jednak, że zachowa prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego, jeżeli wykaże, że nabywca nie uiścił na jego rzecz kwoty należności. Powoływał się na orzeczenie TSUE w sprawie C-337/13, w którym stwierdzono, że art. 90 ust. 1 Dyrektywy 112 jest bezpośrednio skuteczny, jeśli nie zastosowano wyłączenia samej możliwości obniżenia podatku na podstawie jej art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta