Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genetyczne wyzwania ludzkości

03 czerwca 2017 | Plus Minus | Krzysztof Cieślik
 Zanim pojawił się Gregor Mendel, wierzono między innymi w teorię spermizmu czy w znajdujące się w nasieniu homunkulusy, ludzkie miniaturki, które w łonie rozwijają się w człowieka.
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Zanim pojawił się Gregor Mendel, wierzono między innymi w teorię spermizmu czy w znajdujące się w nasieniu homunkulusy, ludzkie miniaturki, które w łonie rozwijają się w człowieka.
Europejscy zwolennicy eugeniki teoretyzowali, a Amerykanie wzięli się do działania. W USA organizowano ośrodki odosobnienia  dla nieprzystosowanych jednostek. W kilku stanach wprowadzano prawo umożliwiające sterylizację. Na zdjęciu wykład o eugenice zorganizowany przez American Eugenics Society w Topeka w stanie Kansas.
źródło: EAST NEWS
Europejscy zwolennicy eugeniki teoretyzowali, a Amerykanie wzięli się do działania. W USA organizowano ośrodki odosobnienia dla nieprzystosowanych jednostek. W kilku stanach wprowadzano prawo umożliwiające sterylizację. Na zdjęciu wykład o eugenice zorganizowany przez American Eugenics Society w Topeka w stanie Kansas.
źródło: materiały prasowe

Historia genetyki obfituje w wydarzenia piękne i zatrważające. Jej przyszłość, rozgrywająca się na naszych oczach, zadecyduje o tym, kim będziemy. Kładąc kres mutacjom, możemy bowiem zagrozić ewolucji gatunku.

Gen jest dla XXI wieku tym, czym dla wieku XX był atom, choć stawia ludzkość przed jeszcze większymi wyzwaniami, głównie etycznymi. Podobnie jak atom gen jest darem, który może przynieść ogromne korzyści całej ludzkości, i niebezpieczeństwem mogącym prowadzić do tragicznych konsekwencji. W opublikowanym niedawno w „Plusie Minusie" (20 maja br.) wywiadzie jeden z najbardziej znanych polskich chirurgów, profesor Wojciech Noszczyk, stwierdził, że niewykluczone, iż genetyczna katastrofa już została wywołana. Wprawdzie w państwach demokratycznych badania i eksperymenty podlegają ścisłej kontroli, ale metoda „redakcji" genów, pozwalająca dodawać informacje do genomu i modyfikować konkretne fragmenty DNA, nie jest objęta żadnym patentem i korzysta się z niej już na całym świecie. Za jej pomocą niebawem będzie można stworzyć postczłowieka.

Inżynieria genomiczna nie jest zresztą sprawą odległej przyszłości. W 2015 roku na Uniwersytecie Sun Jat-sena w Kantonie zespół pod kierunkiem Junjiu Huanga z pomocą zarodków z kliniki in vitro próbował poprawić gen odpowiedzialny za jedną z powszechnych chorób krwi. Eksperyment przerwano, ponieważ zaszły również mutacje w genach koniecznych do przeżycia. Siddhartha Mukherjee, autor przystępnego i erudycyjnego „Genu. Historii intymnej" (w świetnym przekładzie Jana Dzierzgowskiego), podaje, że cztery chińskie zespoły badawcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10766

Wydanie: 10766

Zamów abonament