Zmiana sposobu rozpoznawania przychodów czy nadrzędnych zasad rachunkowości
MSSF 15 „Przychody z umów z klientami" wymaga działania na podstawie przewidywań jednostki odnośnie do jej zobowiązań umownych i wynagrodzenia, jakie zgodnie z jej osądem otrzyma za wykonanie elementów składowych kontraktu.
W ostatnich latach prowadzonych jest wiele projektów związanych ze zmianami w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej: „MSSF"). Zmiany zdecydowanie podążają w jednym kierunku: coraz mniej jest sztywnych reguł, którymi należy się kierować, a coraz więcej wytycznych i ogólnych zasad. Widoczne jest odejście od wartości historycznej w kierunku wartości godziwej. Ujęcie księgowe transakcji nie jest prostym odzwierciedleniem zawartych umów czy wystawionych faktur, a raczej zmierza do zaprezentowania przyszłych przewidywanych wyników i skutków zainicjowanego zdarzenia gospodarczego.
Za jedną z najbardziej przełomowych zmian w MSSF eksperci uważają nowy standard dotyczący rozpoznawania przychodów: MSSF 15 „Przychody z umów z klientami". Zbliżająca się wielkimi krokami data wejścia w życie tego standardu spędza sen z powiek służbom księgowym, kontrolingowym i zarządom jednostek stosujących MSSF, ponieważ algorytm ujęcia przychodów zgodnie z nową regulacją jest złożony i wymaga wnikliwej analizy warunków umów sprzedaży, a w wielu przypadkach stworzenia własnych modeli rozpoznania przychodów dla poszczególnych rodzajów zawieranych kontraktów.
Z pewnością w tym obszarze większego znaczenia nabiorą szacunki i osądy. Podejście do ujęcia przychodu będzie mocno zindywidualizowane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta