Ubezpieczenia majątkowe w księgach rachunkowych
Polisy są zwykle opłacane z góry, dlatego powinny być ujmowane poprzez rozliczenia międzyokresowe. Jednorazowo można ująć w kosztach kwoty, których jednostka nie uznaje jako istotne.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia zdarzeń losowych, narażających przedsiębiorstwo na określone szkody majątkowe. Jedną z metod ograniczających niepożądane oddziaływanie tego typu zdarzeń na sytuację finansową firmy jest ubezpieczenie jej majątku.
Zgodnie z art. 805 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.), przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel (zakład ubezpieczeń) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Ubezpieczającemu przysługuje także prawo zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek (tj. na rachunek ubezpieczonego). W takiej sytuacji, ubezpieczyciel może żądać zapłaty składki wyłącznie od ubezpieczającego, natomiast ubezpieczony jest uprawniony do żądania należnego świadczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela.
Żeby nie stracić na wypadku lub kradzieży
Ubezpieczenie może mieć charakter majątkowy (jego segmentem są ubezpieczenia komunikacyjne – dobrowolne AC i obowiązkowe OC). Przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta