Na czym polega analiza cen transferowych
W analizie danych porównawczych zwykle bada się wskaźniki rentowności. Dobór odpowiedniego parametru powinien uwzględniać charakter transakcji i dostępność danych finansowych. Dla producentów najczęściej jest to narzut na koszty.
1. Czy analiza danych porównawczych musi opierać się na danych polskich podmiotów?
Tak. Zgodnie z art. 9a ust. 2c ustawy o CIT, analiza danych porównawczych powinna zawierać dane porównywalne o podmiotach mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli dane są dla podatnika dostępne. W konsekwencji, w ramach analizy w pierwszej kolejności powinny zostać zbadane podmioty krajowe.
W przypadku braku polskich danych, w naszej ocenie, można skorzystać z danych podmiotów zagranicznych. Obszar pozyskiwanych danych powinien zależeć od branży bądź obszaru terytorialnego na jakim działa podatnik, np. Europa środkowo-wschodnia.
2. Czy analizę cen transferowych należy przeprowadzić na podstawie danych finansowyh z jednego roku?
Nie. Marże realizowane przez niepowiązane podmioty mogą wahać się na skutek zmian rynkowych. W związku z tym uwzględnienie danych z jednego roku może dać rezultaty stosunkowo mało wiarygodne. W celu wyeliminowania wpływu wahań koniunktury zaleca się stosowanie danych uśrednionych z przedziału kilku lat.
3. Jakie podmioty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta