Zielone obligacje dojrzewają
Piotr Dmuchowski Rynek zielonych obligacji kończy dziesięć lat. Stanowi dziś mniej niż 1 proc. całego rynku obligacji na świecie, ale będzie dynamicznie się rozwijał – pisze ekspert.
Pierwsza emisja obligacji określanych mianem „zielonych", o wartości 600 mln euro, miała miejsce 5 lipca 2007 r. Po debiucie nastąpiło kilka lat raczej mało dynamicznego rozwoju, a wartość rynku osiągnęła próg 10 mld dol. dopiero w 2013 r. Dziś to dziecko rynków kapitałowych rośnie jak na drożdżach. W ubiegłym roku z emisji zielonych obligacji zebrano 90 mld dol., ponaddwukrotnie więcej niż w 2015 r. W tej puli należy wyróżnić pierwszą w historii emisję zielonych obligacji zrealizowaną przez państwo, czyli transakcję o wartości 750 mln euro przeprowadzoną w grudniu 2016 r. przez Polskę. Początek 2017 r. przyniósł drugą emisję w wykonaniu władz państwowych – tym razem była to Francja, która wyemitowała zielone obligacje o rekordowej wartości (7 mld euro) i terminie zapadalności (22 lata).
Postępujące zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla naszej planety. W ich ograniczeniu może pomóc pozyskiwanie energii z wiatru i słońca, systemy transportowe o niskiej emisji dwutlenku węgla czy też technologie, które sprawiają, że budynki – a nawet całe miasta – stają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta