Sądy czekają na prawdziwą reformę
Reforma wymiaru sprawiedliwości od miesięcy budzi ogromne emocje. O jej skutkach i faktycznej potrzebie zmian w sądach mówi prof. Piotr Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat.
Rz: Czy polskiemu sądownictwu rzeczywiście potrzebna jest reforma?
Piotr Kruszyński:
Tak. Największą jego chorobą jest przewlekłość postępowań sądowych. Ciągną się latami. Zmiany są więc konieczne. Reformy wymaga przede wszystkim postępowanie karne. Należy też znacznie uprościć postępowanie przygotowawcze. Dużo dobrego przynosi nagrywanie rozpraw. Dzięki niemu sędziowie pilnują porządku na sali, a strony czy pełnomocnicy hamują nieprofesjonalne zachowania.
Czy ustawy, które do tej pory uchwalił Sejm, a więc nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nowela prawa o ustroju sądów powszechnych i nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, mniej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta