Unia surowo karze za zmowy
gospodarka | W I półroczu Komisja Europejska nałożyła rekordowe kary za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych. Jak na tym tle wypada Polska?
katarzyna kucharczyk
Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję łącznymi karami w wysokości niespełna 0,4 mln zł. To niewiele w porównaniu z poziomem 3,7 mln zł, jaki przypada na cały miniony rok.
– Warto zwrócić uwagę, że UOKiK może też stosować tzw. wystąpienia miękkie, czyli bez wszczynania postępowania zwrócić się do przedsiębiorcy o zaniechanie niedozwolonej praktyki – podkreśla Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Dodaje, że w ubiegłym roku Urząd prowadził 44 sprawy, w których wystosował takie wystąpienia, z czego ponad połowa okazała się skuteczna. To dotyczy jednak tylko naruszeń mniejszej wagi. W przypadku tych poważnych konieczne jest postępowanie wyjaśniające oraz antymonopolowe. Obecnie trwa ich około stu.
Jednym z nich jest sprawa Allegro. Urząd sprawdza, czy firma faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców. Zaznacza, że sprawa jest na wczesnym etapie i wskazuje, że faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy, którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google'a gigantyczną karę.
Świat pod lupą
To właśnie Unia najsurowiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta