Kiedy środek trwały jest kompletny i zdatny do używania
PIT/CIT | Składnik majątku może być amortyzowany, jeżeli jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjnie umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, a podatnik ma prawo do jego faktycznego i prawnego użytkowania. Joanna Litwińska
Podmioty podlegające regulacjom ustaw podatkowych są obowiązane do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wpisanych do ewidencji. Ujęcie wydatków w kosztach jednorazowo jest możliwe tylko wyjątkowo np. przy tzw. składnikach niskocennych (o wartości do 3500 zł) bądź w przypadku małych podatników lub osób rozpoczynających działalność lub jeżeli składniki majątku będą przez podatnika używane krócej niż rok. W pozostałych przypadkach kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami ustawy o CIT lub o PIT.
Amortyzacja polega na systematycznym i planowym rozłożeniu w czasie obciążeń wyniku finansowego. Podstawą takiego podejścia jest założenie, że składniki aktywów trwałych nie zużywają się jednorazowo, lecz stopniowo, generując przychody przez cały okres swojego gospodarczego wykorzystania.
Definicja z ustawy
Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT (analogicznie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT), środkami trwałymi są m.in. maszyny, urządzenia i środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta