Kluczowe dla rozwoju Polski są silne i sprawne instytucje
Reformy usprawniające polskie instytucje publiczne są konieczne, żeby Polska mogła nadal rozwijać się w tempie, którego oczekuje społeczeństwo – pisze starsza ekonomistka w Banku Światowym.
Emilia Skrok
Polska jest przykładem niekwestionowanego sukcesu gospodarczego w skali światowej, głosi opublikowany niedawno raport Banku Światowego, który odbił się szerokim echem na całym świecie. W ostatnich latach gospodarka Polski rosła szybko i stabilnie, dzięki czemu w niecałe dwie dekady udało jej się osiągnąć prestiżowy status kraju wysoko rozwiniętego.
Co ważne, szybki wzrost gospodarczy nie doprowadził do wzrostu nierówności dochodowych, a nierówności regionalne, choć wciąż istnieją, są niskie w porównaniu z innymi krajami.
Ciągłość reform
Tym, co wspierało Polskę od początku transformacji, była ciągłość reform i kolejność wprowadzanych zmian. Po tym, jak Polska zdołała zdusić hiperinflację, stworzyła instytucje oparte na rządach prawa, ochronie praw własności, demokratycznej odpowiedzialności za państwo oraz podstawowych mechanizmach gospodarki rynkowej.
Następnie te instytucje umożliwiły dalsze zmiany społeczno-gospodarcze, a wejście do Unii Europejskiej pozwoliło podtrzymać wysiłki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta