Budowa statku nie podlega odwrotnemu obciążeniu
VAT | Mechanizm reverse charge ma zastosowanie wyłącznie do robót, których przedmiotem są budynki, budowle i obiekty. Nie stosuje się go więc do ustawiania rusztowań, malowania i układania instalacji elektrycznej na jednostkach pływających.
- Wykonujemy jako podwykonawcy usługi w zakresie budowy (remontu) statków. Usługi te obejmują m.in. układanie rusztowania na statku, malowanie statków oraz układanie instalacji elektrycznej na statku. Czy od 1 stycznia br. powinniśmy stosować do tych usług mechanizm odwrotnego obciążenia (w związku z objęciem tym mechanizmem robót budowlanych i budowlano – montażowych)? ľ pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2017 r. odwrotnym obciążeniem objęte są usługi budowlane i budowlano – montażowe wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Mechanizm ten znajduje zastosowanie, jeżeli usługi świadczone są pomiędzy podatnikami, a usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Wówczas zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest usługobiorca.
Treść załącznika powoduje wątpliwości
W poszczególnych pozycjach załącznika nr 14 do ustawy o VAT przewidziano m.in. roboty związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań (poz. 42), roboty malarskie (poz. 35), czy też roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych (poz. 22, 23). Stąd też zapewne wynikają wątpliwości czytelnika, który wykonuje usługi tożsame z wyżej wymienionymi. Z podobnymi problemami boryka się od 1 stycznia 2017 r. wielu przedsiębiorców. Wykaz usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT wskazuje poszczególne rodzaje robót. Ustawodawca nie zdecydował się jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta