Cele zdrowotne chronią przed podatkiem
Z WOKANDY | Podwyższenie kapitału zakładowego wiążące się z wniesieniem wkładu przeznaczonego do celów zdrowotnych jest czynnością w sprawach ochrony zdrowia. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 5 lipca 2017 r. (I SA/Gl 210/17).
Spółka z o.o. prowadząca szpital (dalej: spółka), której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych. Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości. Działania te miały na celu zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do świadczeń medycznych oferowanych przez spółkę. Nieruchomość, która była przedmiotem aportu, składała się z działek gruntu oraz posadowionych na nich budynków i była już od dłuższego czasu wykorzystywana przez spółkę w celu świadczenia usług medycznych na podstawie umowy użyczenia zawartej z gminą. Aport dokonany przez gminę podlegał zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta