Kobiety w świecie finansów
Im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet. Świat finansów i inwestycji od lat kojarzony był głównie z mężczyznami. Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany. magda dubrawska
- Nie ma się co oszukiwać, zasadniczo im wyższe stanowisko, tym więcej wyrzeczeń i większy koszt. Dlatego też w wyścigu o wyższe stołki kobiety mają po prostu ciężej i odpowiednio mniej z nich jest w stanie dotrzeć wysoko – tłumaczy Anna Pałejko, prawniczka w Quercus TFI. Polska branża finansów od lat cierpi na raniące kobiety stereotypy, wg raportu „Kobiety w finansach" z 2015 roku w zarządach firm i instytucji polskiego sektora finansowego kobiety stanowią jedynie 16,8 proc., zaś wśród prezesów jest ich zaledwie 9,7 proc. - Niezależnie od zmian zachodzących w społeczeństwie podstawowa rola kobiety pozostaje bez zmian - urodzić dziecko i je wychować – dodaje prawniczka.
Sama Pałejko nie musiała wywarzać drzwi do świata finansów, jej doświadczenie - w domu maklerskim i w dziale usług prawnych na rzecz towarzystwa funduszy inwestycyjnych i przy funduszach - było na tyle imponujące, że nie musiała przyjmować każdej oferty pracy i sama decydowała o miejscu zatrudnienia.
Podobną drogę przeszła jej koleżanka z firmy, Agnieszka Strzelczyk, która pracę w biurze rachunkowym zaczęła jeszcze na studiach. - Po pięciu latach aplikowałam do dużej grupy finansowej, gdzie bez problemów przeszłam proces rekrutacji. Tam pracowałam osiem lat kończąc pracę na stanowisku głównej księgowej. W Quercusie pracuje już 6 lat odpowiadam za finanse i sprawy kadrowe – opowiada.
Długą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta