Jak wyceniać nieruchomości inwestycyjne
Budynki czy lokale, które firma utrzymuje dla przyrostu wartości lub uzyskania przychodów w formie czynszów, wykazuje się na dzień bilansowy według zasad obowiązujących dla środków trwałych lub w wartości godziwej.
Tomasz Diering
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami o rachunkowości na koniec roku obrotowego wycenie podlegają wszystkie składniki aktywów, m.in. posiadane przez firmę nieruchomości. Wartość bilansową niektórych z nich można ustalić różnymi metodami, ponieważ takie rozwiązanie dopuszcza ustawa o rachunkowości (uor) oraz międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR nr 40 „Nieruchomości inwestycyjne"). Wybraną metodę należy jednak stosować nieprzerwalnie, w sposób ciągły, z roku na rok.
Amortyzować czy nie
Jednostka, która posiada nieruchomości ujmowane jako inwestycje długoterminowe, zgodnie z przepisami ma do wyboru dwie metody wyceny bilansowej:
- według zasad stosowanych dla środków trwałych – to znaczy pomniejszanie wartości początkowej o odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub
- według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej.
Metoda wyceny inwestycji w nieruchomości powinna być wybrana przez jednostkę i zapisana w polityce rachunkowości. Zasady wyceny muszą być jednakowe dla wszystkich elementów danej grupy aktywów. W związku z tym kierownik jednostki musi określić cel nabycia nieruchomości, który decyduje o jej klasyfikacji i sposobie wyceny. Przeznaczenie jest również podstawowym kryterium odróżniającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta