Koronacja na Jasnej Górze
Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej także Czarną Madonną, jest największym skarbem sanktuarium.
Jasna Góra w Częstochowie należy do najsławniejszych sanktuariów Europy. Sierpień to czas intensywnego pielgrzymowania. W tym roku związany także z 300-leciem koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Obraz ofiarował paulinom Władysław, książę Opola, w 1382 roku, który przybył tu z Rusi Czerwonej. To jednocześnie rok fundacji jasnogórskiego klasztoru, oddanego w opiekę przybyłym z Węgier paulinom.
O wcześniejszych dziejach cudownego obrazu nie mamy historycznych wiadomości, jedynie przekazy tradycji. Wierzono, że ikonę namalował sam św. Łukasz, a w IV wieku odnalazła ją w Jerozolimie św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, i przywiozła do Konstantynopola. Stąd miał być przewieziony dalej na północ w IX lub X wieku i i trafić do zamku Bełzkiego na Rusi Czerwonej. Gdy ziemie te zaczęli oblegać Tatarzy, Władysław Opolczyk postanowił wywieźć stamtąd obraz, aby go chronić.
Na pewno jest to jedno z najstarszych przedstawień Bogurodzicy z Dzieciątkiem, określane mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza „Tę, która prowadzi" i wskazuje drogę zbawienia. Jest Przewodniczką, wskazującą na Chrystusa, który jest „drogą, prawdą i życiem".
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany został temperą na płótnie, przyklejonym do podłoża z trzech zespolonych desek lipowych z wyrzeźbionymi nimbami wokół głów postaci.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta