Noclegi pracowników wciąż z wątpliwościami
Sądy twierdzą, że aby mówić o przychodzie zatrudnionego, świadczenie musi zostać przyznane w jego interesie, a nie w interesie zapewniającej je firmy. Organy nie zawsze uwzględniają ten kierunek, wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny.
W ostatnim czasie często komentowanym tematem jest bieżące podejście organów podatkowych do opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń po stronie pracowników / zleceniobiorców, w tym świadczeń w postaci zapewnianych przez pracodawców noclegów.
Wątpliwości interpretacyjne i częste spory organów podatkowych z podatnikami dotyczą wykładni pojęcia „nieodpłatne świadczenia" na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niestety, nie jest to koniec problemów, ponieważ w tym temacie dochodzi również do kontrowersji związanych z określeniem podstawy wymiaru dla składek na ubezpieczenia społeczne.
Podatkowa kwalifikacja po wyroku TK
Kierunek dla wykładni przepisów podatkowych wyznaczył Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). Zdaniem Trybunału, aby można było mówić o „innych nieodpłatnych świadczeniach" w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, konkretne świadczenie powinno spełnić łącznie następujące warunki:
1) zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostało spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3) korzyść ta jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta