Łatwiej rozliczać środki trwałe w firmie
Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 odpowiada na wiele pytań, które księgowi zgłaszali w praktyce stosowania przepisów o środkach trwaych. Rozpatruje zagadnienie kompleksowo, co ułatwi ewidencjonowanie posiadanego majątku.
W maju b.r. został opublikowany nowy standard rachunkowości – KSR 11 „Środki trwałe". Jest on odpowiedzią na wiele występujących w praktyce pytań w kontekście rzeczowego majątku trwałego podmiotów. Standard uwzględnia przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor), dotychczas opublikowane krajowe standardy rachunkowości, jak również prawo przedmiotowe, np. prawo budowlane czy zapisy kodeksu cywilnego, które mają zastosowanie w przypadku klasyfikacji czy ustalania wartości początkowej środków trwałych. KSR 11 odnosi się również do funkcjonującego od lat MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe". Nowy standard jest uporządkowaniem i zebraniem wypracowanych dotychczas – na podstawie dość ogólnych przepisów uor – praktyk, wytyczającym wszystkim podmiotom właściwą interpretację przepisów bilansowych. Efektem wprowadzonego KSR 11 ma być ujednolicenie działań przedsiębiorstw i polepszenie porównywalności sprawozdań finansowych.
Regulacje z ustawy
Ustawa o rachunkowości odnosi się do kwestii środków trwałych bezpośrednio lub pośrednio w kilku rozdziałach. Przede wszystkim w uor znajdziemy odniesienie do takich kwestii jak definicja środka trwałego, wycena początkowa i bilansowa, sposoby i terminy inwentaryzacji, zmiany wartości początkowej, zagadnienia dotyczące amortyzacji czy omówienie prezentacji środków trwałych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta