Tragedia rzeźbiarki
Sztuka | Po 27 latach starań w Nogent-sur-Seine otwarto muzeum poświęcone Camille Claudel.
Ewa Izabela Nowak z Nogent-sur-Seine
Miasteczko położone w odległości niespełna 60 km na południowy wschód od stolicy Francji szczyci się również innym słynnym mieszkańcem. To tutaj Gustave Flaubert napisał „Szkołę uczuć".
Pomimo ogromnego talentu, jakim była obdarzona Camille Claudel, jej życiorys jest jednym z najbardziej tragicznych w całej historii sztuki nowożytnej. Urodziła się w 1864 roku. W tym samym roku Auguste Rodin, jej przyszły mistrz i kochanek, poznał Rose Beuret, wielokrotnie zdradzaną towarzyszkę życia, którą poślubił ostatecznie na łożu śmierci.
Camille miała zaledwie dwanaście lat, kiedy rodzina Claudel zamieszkała w Nogent-sur-Seine, niewielkim mieście położonym na pograniczu Szampanii i regionu paryskiego. Tu nietypowa nastolatka odkryła pasję do lepienia w glinie i uczęszczała na lekcje rzeźby u Alfreda Bouchera.
Już wtedy sława Rodina docierała do najdalszych zakątków Francji i wkrótce uparta Camille zrobiła wszystko, aby nakłonić ojca do zamieszkania w Paryżu, gdzie – dzięki wstawiennictwu Bouchera – została przyjęta do pracowni wybitnego rzeźbiarza. Najważniejsze okazały się jej pierwsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta