Wpłaty na fundusz są kosztem, ale tylko w ujęciu bilansowym
Kwoty wnoszone na PFRON nie pomniejszą przychodów w CIT. Otrzymane z jego środków dofinansowanie wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej rozlicza się w czasie, równolegle do odpisów amortyzacyjnych.
Państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (PFRON) jest państwowym funduszem celowym (art. 45 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Przychody funduszu tworzą m.in. obowiązkowe wpłaty obciążające przedsiębiorców-pracodawców. Obwiązane do wpłat firmy (>patrz ramka) regulują je miesięcznie, w wysokości kwoty kalkulowanej z uwzględnieniem przeciętnego wynagrodzenia oraz liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
Minimum 25 etatów w firmie
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Wskaźnik zatrudnienia to przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc. oraz pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta