Gminy powoli dostrzegają korzyści
Centra usług wspólnych nie są obowiązkowe i nie muszą funkcjonować jednakowo. To daje pole do kreatywności.
Centra usług wspólnych (CUW) stały się, po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym w 2015 r., powszechnością w gminach. Zdobywają one doświadczenie i planują następne. Co samorządy zyskały na zmianie ustawy?
Dla wielu gmin świadczenie usług wspólnych nie jest nowością. W ciągu ostatnich kilkunastu lat istniały w nich zespoły obsługujące placówki oświatowe w sprawach finansowych i administracyjnych. Nowelizacja ustawy dała gminom więcej możliwości, toteż, wykorzystując poprzednie doświadczenie, podejmowały uchwały o powołaniu CUW przede wszystkim dla placówek oświatowych z ewentualnym włączeniem np. ośrodków sportowych, bibliotek czy domów kultury.
Ustawa nie przewiduje obligatoryjności powoływania centrów ani ich działania według jednego schematu. To sprawia, że pomysły na nie się różnią w poszczególnych gminach. Na przykład w podwarszawskim Piasecznie CUW, działający od roku, obejmuje wyłącznie przedszkola i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta