Fiskus nie dostanie CIT od wspierających się firm
Udzielanie wzajemnych poręczeń kredytowych w ramach polityki prowadzonej pomiędzy spółkami grupy nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Spółka uważała, że dokonywanie wzajemnych poręczeń pomiędzy spółkami w grupie w ramach wspólnej polityki poręczeń jest neutralne podatkowo. Wzajemne świadczenie w postaci wzajemnych poręczeń spółek, które przystąpiły do tej polityki, nie jest nieodpłatnym świadczeniem. W związku z tym po stronie tych spółek nie powstaje przychód do opodatkowania.
Fiskus nie zgodził się z taką wykładnią przepisów o CIT. Zauważył, że poręczenie ma konkretną wartość rynkową. W typowych stosunkach gospodarczych jest ono bowiem udzielane za wynagrodzeniem. Pojęcie nieodpłatnego świadczenia obejmuje natomiast wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy.
Zdaniem urzędników, do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń nie dojdzie jedynie w sytuacji, gdy skarżąca udzieli poręczenia konkretnemu podmiotowi, od którego sama je uzyskała. I to pod warunkiem, że świadczenia będą ekwiwalentne. W przypadku braku ekwiwalentności dojdzie natomiast do powstania przychodu z tytułu częściowo odpłatnych świadczeń. Fiskus zastrzegł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta