Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres zasiłkowy czasem trudno ustalić

22 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Joanna Głowacka

W razie wątpliwości dotyczących okresu zasiłkowego, pracodawca powinien wystąpić do ZUS. Jeśli nie wypłaci należnego świadczenia, spowoduje to roszczenia pracownicze. Gdy zaś je nadpłaci, ZUS zwróci się o zwrot środków.

Joanna Głowacka, starszy specjalista ds. kadr i płac w Dziale Usług Księgowych BDO

Okres zasiłkowy to ograniczony liczbą dni okres pobierania świadczeń z tytułu niezdolności do wykonywania pracy. Świadczenia pieniężne otrzymywane w trakcie okresu zasiłkowego stanowią rekompensatę utraconych należności z tytułu wykonywania pracy ze względu na chorobę. Świadczeniem jest zarówno wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę osobom zatrudnionym na umowę o pracę, jak i zasiłek chorobowy – w przypadku pozostałych uprawnionych.

Okres niezdolności do pracy oraz niemożności jej wykonywania z przyczyn wymienionych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, za który przysługuje świadczenie chorobowe (wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy) nazywany jest zwyczajowo okresem zasiłkowym.

Czas wyczekiwania

Zgodnie z art. 4 ustawy zasiłkowej, uprawnienia do płatnej absencji chorobowej nabywają osoby spełniające kryteria:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli ubezpieczenie to jest obowiązkowe; do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego,

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10832

Wydanie: 10832

Spis treści
Zamów abonament