Narty, kajaki i piłka
Sparta Augustów obchodzi w tym roku 70-lecie. Z tego klubu wywodzi się pierwszy medalista olimpijski z Podlasia – kajakarz Piotr Markiewicz, w tym klubie rodziło się polskie narciarstwo wodne.
Świętowanie jubileuszu trwa już kilka tygodni i jeszcze trochę potrwa. Z tej okazji na początku lipca na jeziorze Necko odbyły się mistrzostwa świata łodzi wytrzymałościowych. Wystartowali najlepsi piloci Formuły 1, tyle że ścigający się na wodzie.
Później, w wyjątkowej obsadzie, odbyły się zawody narciarstwa wodnego Lotto Netta Cup Memoriał Zygmunta Kowalika. Wystartowali uczestnicy wrocławskich World Games. Tak długich skoków na nartach wodnych w Augustowie jeszcze nie widziano. We wrześniu rozegrane zostaną długodystansowe mistrzostwa Polski w kajakarstwie, a jubileusz ma zwieńczyć uroczysta jesienna gala, na której odznaczenia otrzymają byli i obecni zawodnicy, trenerzy, działacze.
Klub trzech sekcji
W 1947 roku dzisiejsza Sparta nazywała się Spójnią. Nazwę zmieniła kilka lat później, nikt nie wie kiedy dokładnie to się stało. Klub zaczął istnieć dzięki piłkarzom, sekcję futbolową założył z kolegami osiadły po wojnie w Augustowie, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego, instruktor narciarstwa Zygmunt Kowalik. Zdawał sobie sprawę, że klub nie może istnieć bez piłki nożnej.
Kowalik jest legendą Sparty, w ostatnich latach życia pełnił funkcję honorowego prezesa. On właśnie nadał klubowi współczesny kształt. Dzięki niemu powstała nie tylko sekcja piłkarska, ale także narciarstwa wodnego i kajakarstwa. Dwie ostatnie przed 51 laty. Tenże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta