Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kariera: kto może zostać kierownikiem w urzędzie

22 sierpnia 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Uproszczony sposób obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej, a więc zastąpienie otwartego i konkurencyjnego naboru powołaniem nie oznacza, że każdy może takie stanowisko objąć.

Wymogi, jakie musi spełnić każda osoba starająca się o pracę w służbie cywilnej, bez względu na stanowisko, wymienia art. 4 ustawy z 21 listopada 2018 r. o służbie cywilnej (dalej usc) >patrz ramka. Poza wymogami tam wymienionymi, osoba ubiegająca się o wyższe stanowisko w tej służbie musi jeszcze:

- posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;

- nie być skazaną prawomocnym wyrokiem orzekającym zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w urzędach organów władzy publicznej lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi;

- posiadać kompetencje kierownicze;

- spełniać wymagania określone w opisie stanowiska pracy oraz w przepisach odrębnych.

Wymienione wymogi spełnić musi zarówno osoba będąca już członkiem korpusu służby cywilnej powoływana na wyższe stanowisko w tej służbie jak i osoby trafiające na takie stanowisko z zewnątrz.

Tytuł zawodowy

Wymóg posiadania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego oznacza, że osoba powoływana na wyższe stanowisko w sc musi mieć ukończone studia wyższe drugiego stopnia lub jednolite studnia magisterskie. Powstaje pytanie: co znaczy tytuł równorzędny. Ustawa z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1842) nie wyjaśnia tego pojęcia. Stanowi tylko (art. 2 ust. 2 pkt 4), że ilekroć w ustawie mowa jest o tytule...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10832

Wydanie: 10832

Spis treści
Zamów abonament