Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja nie rozwiązała wszystkich problemów inwestorów

22 sierpnia 2017 | Administracja | Bartłomiej Niewczas, Daria Mientkiewicz

Odpowiedzialność solidarna inwestora na podstawie obowiązujących od 1 czerwca 2017 r. przepisów, nie wyeliminowała wszystkich ryzyk prawnych i ekonomicznych, które istniały w poprzednim stanie prawnym. Dlatego inwestorzy – zarówno publiczni, jak i przedsiębiorcy – powinni zabezpieczyć się przed ich konsekwencjami.

1 sierpnia minęły dwa miesiące od wejścia w życie zmian legislacyjnych, które gruntownie zmodyfikowały konstrukcję odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy. Potrzeba zmian kontrowersyjnego w praktyce i w orzecznictwie, art. 6471 Kodeksu cywilnego (regulującego odpowiedzialność solidarną inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy) nie budziła wątpliwości. Głosy krytyczne wobec tej regulacji zgłaszali właściwie wszyscy uczestnicy procesu budowlanego. Wątpliwości względem jego stosowania miały także sądy rozstrzygające spory powstałe na tym tle.

Jeszcze większa ochrona podwykonawców

Nowelizacja uchwalona 7 kwietnia 2017 r. ma przede wszystkim na celu zwiększenie ochrony podwykonawców poprzez zachowanie tzw. zgody dorozumianej inwestora, przyznanie podwykonawcom możliwości samodzielnego zgłaszania prac inwestorowi oraz braku wymogu przedkładania inwestorowi umowy podwykonawczej lub jej projektu. Ustawa prowadzi do uproszczenia i skrócenia drogi powstania solidarnej odpowiedzialności inwestora, co jeszcze bardziej uprzywilejowuje pozycję podwykonawców.

Na tę chwilę próba oceny funkcjonowania tej instytucji prawnej pod rządami nowych przepisów wydaje się być nieco przedwczesna. Brak jeszcze relewantnego orzecznictwa sądowego, brak komentarzy charakteryzujących tę konstrukcję w nowym kształcie, jak również trudno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10832

Wydanie: 10832

Spis treści
Zamów abonament