Mediacja: Strony ustalą wynik postępowania administracyjnego
Ugoda nie jest jedynym możliwym zakończeniem postępowania mediacyjnego. W jego wyniku strona może zrezygnować lub zmienić swój wniosek czy też środek odwoławczy – mówi Jolanta Maślikowska stała mediator przy sądach okręgowych.
Jolanta Maślikowska, stała mediator przy sądach okręgowych
Rz: Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca br. wprowadziła do postępowania administracyjnego instytucję mediacji. Kto może w niej uczestniczyć?
Jolanta Maślikowska: Mediacja jest możliwa zarówno pomiędzy stronami i organami administracji publicznej przed którymi sprawa się toczy, jak i pomiędzy samymi stronami postępowania. Mediatorem w tym przypadku nie może być jednak pracownik organu przed którym toczy się postępowanie, lecz osoba trzecia.
Od 1 czerwca br. zmieniły się także przepisy dotyczące mediacji w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na czym ta zmiana polega?
Tu również wprowadzono możliwość prowadzenia mediacji przez zawodowego mediatora, przy czym jeśli strony nie dokonały zgodnego wyboru mediatora, robi to sąd, który kierując sprawę do mediacji wyznacza mediatora posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności w sprawach danego rodzaju.
Dotychczas mediacja funkcjonowała w niewielkim zakresie w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Czy mediacja rzeczywiście była potrzebna w tej dziedzinie prawa?
Jestem przekonana, że wprowadzenie mediacji w sprawach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta