W jaki sposób ustalać wartość produkcji w toku
Stan produkcji w toku wycenia się co do zasady według kosztu jej wytworzenia. Obejmuje on koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z tym procesem.
Praktycznie w każdej spółce produkcyjnej, a często i usługowej, występuje tzw. produkcja w toku. To część produkcji przedsiębiorstwa, która nie została ukończona na koniec okresu rozliczeniowego (np. na koniec miesiąca lub roku), obejmująca produkty lub usługi w fazie tworzenia, na które poniesiono nakłady finansowe, lecz które nie osiągnęły jeszcze statusu wyrobów gotowych, które spółka może sprzedać jako cel swojej działalności.
Kłopoty służb księgowych
Produkcja w toku jest częścią produkcji niezakończonej przedsiębiorstwa. Bardzo często dla służb księgowych problemem jest rozróżnienie produkcji w toku od półfabrykatów. W praktyce przyjmuje się, że półfabrykatem można określić produkt nieukończony, który przeszedł określone fazy procesu technologicznego i nadaje się do magazynowania, czyli można go zewidencjonować ilościowo i wartościowo. Produkt niespełniający tych warunków zaliczany jest natomiast do produkcji w toku. Przykładem półfabrykatu może być gotowy podzespół (np. podwozie lub rama) pojazdu w produkcji, a przykładem produkcji w toku – przechodzący naprawę pojazd szynowy, w którym wymieniono poszycie pudła i przeprowadzono rewizję wózków, a nie ukończono regeneracji zderzaków lub wymiany sprzęgów.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta