Śladów naznaczony historią
Często jestem w Śladowie, 60 km od Warszawy. Wieś jakich wiele. Założona dawnym mazowieckim zwyczajem, co widać po układzie domostw, które rozmieszczone są wzdłuż jednej głównej drogi. Sama wieś ciągnie się około 8 km. Kilka małych sklepów. Z jednej strony, kilkaset metrów od wsi, zaczyna się Puszcza Kampinoska. Z drugiej – Wisła. Tyle można wyczytać z mapy. Czyli nic szczególnego. To jednak pozory.
Między wiejskimi drogami i polami wiele znaków opowiada o dniach zwycięstw i klęsk. To również wieś z historią współistnienia społeczności polskiej i niemieckiej. Tu karty historii otwierają się same.
Przy głównej szosie biegnącej wzdłuż Śladowa stoi drogowskaz kierujący do historycznego miejsca, jakich w Polsce nie brak. Podobno mniej więcej tędy przechodził król Władysław Jagiełło ze swoimi wojskami, aby przeprawić się mostem przerzuconym na łodziach przez Wisłę i połączyć z Litwinami. Było to w drodze pod Grunwald....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta