Praca na urlopie nie zawsze na ryzyko pracodawcy
Pracodawca nie może zobowiązać pracownika, aby ten pozostawał w gotowości do pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Nie powinien też wymuszać na nim świadczenia pracy w czasie takiego urlopu. Stałoby to w sprzeczności z istotą urlopu, a więc czasem przeznaczonym na niezakłócony odpoczynek. Co innego jednak, kiedy pracownik podejmuje obowiązki w trakcie urlopu z własnej woli. Wówczas nie ma mowy o naruszeniu prawa do urlopu wypoczynkowego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2017 r. (I PK 130/16).
Sprawa dotyczyła pracownicy, która domagała się wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, podczas którego – jak twierdziła – zmuszona była pracować. W toku postępowania dowodowego sąd I instancji potwierdził, że powódka rzeczywiście korzystała w czasie urlopu ze służbowego adresu mailowego oraz logowała się do systemów księgowych używanych w pracy. Nie wykazano natomiast, że pracodawca wymagał od niej podejmowania w tym czasie jakichkolwiek czynności służbowych. W konsekwencji sądy obu instancji nie przychyliły się do żądań pracownicy.
Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który podzielił stanowisko sądów I i II instancji. SN wskazał, że to powódka powinna była wykazać, że została odwołana z urlopu. Tymczasem nie zdołała udowodnić, że pracodawca rzeczywiście wymagał od niej wykonywania w tym czasie pracy. Co więcej, okoliczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta