Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można przerwać L-4 bez ryzyka utraty całego zasiłku

14 września 2017 | Praca i ZUS | Agnieszka Kałwa

Do ubezpieczonego, który w okresie zwolnienia lekarskiego uzyskał zaświadczenie właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy i w związku z tym podjął pracę zarobkową, o czym zawiadomiono ZUS, nie ma zastosowania przepis o utracie zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lutego 2016 r. (III UZP 15/15).

W tej sprawie ubezpieczony przez kilka miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich i pobierał zasiłek chorobowy. Kilka dni przed końcem ostatniego zwolnienia uzyskał zaświadczenie lekarza medycyny pracy o odzyskaniu zdolności do pracy. W związku z tym stawił się do pracy. Pracodawcy zawiadomili o tym ZUS, przekazując organowi zaświadczenie o zdolności do pracy podwładnego.

ZUS uznał, że powrót pracownika do pracy był przedwczesny i że wykorzystał on zwolnienie lekarskie niezgodne z celem. W konsekwencji zobowiązał pracownika do zwrotu całości zasiłku pobranego za ostatni okres zwolnienia lekarskiego wraz z odsetkami. Podstawą tej decyzji był przepis ustawy zasiłkowej, który stanowi, że ubezpieczony wykonujący w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10852

Wydanie: 10852

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament