Praworządność filarem Unii
Przewodniczący Komisji Europejskiej Juncker przedstawił swoją wizję przyszłości UE.
Korespondencja z Brukseli
Doroczne przemówienie szefa KE w Parlamencie Europejskim już dawno nie było tak optymistyczne. – Wiatr znów zawiał w europejskie żagle – mówił Juncker, wskazując na wzrost gospodarczy i malejące bezrobocie. Według niego to najlepsza okazja do reform i popchnięcia Unii na nowe tory integracji.
Ostrzegał jednak, że czasu nie ma wiele. Chce, żeby większość z jego propozycji została zrealizowana lub przynajmniej przemyślana do 29 marca 2019 roku. To dzień brexitu. Nazajutrz, 30 marca 2019 roku, według propozycji Junckera miałby się odbyć nadzwyczajny szczyt Unii 27 państw w rumuńskim mieście Sibiu. Rumunia będzie wtedy sprawować rotacyjną półroczną prezydencję w UE.
Taktyka Macrona
Juncker podkreślał, że Unia to nie tylko wspólny rynek, ale też wartości. Ani razu nie wymienił Polski z nazwy, ale praworządność, obok wolności i równości, wymienił jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta