Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielojalne zamiary byłego pracownika można łatwo ostudzić

14 września 2017 | Praca i ZUS | Maria Werenowska

ROSZCZENIA | Ryzyko szkody związane z ujawnieniem poufnych informacji i prowadzeniem działalności konkurencyjnej przez byłego pracownika można zminimalizować. Mogą go do tego zniechęcić zapisy w zawartej z nim wcześniej umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

 

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od niego naprawienia szkody oraz zwrotu wypłaconego odszkodowania. W przypadku nieuczciwego wykorzystania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, może dodatkowo pociągnąć podwładnego do odpowiedzialności na podstawie ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Uzgodnienia stron

Umowa o zakazie konkurencji chroni interes pracodawcy przed możliwymi jego naruszeniami ze strony zatrudnionych u niego osób. Oprócz umów zawieranych na czas trwania stosunku pracy, pracodawca może zabezpieczyć się na okres po ustaniu zatrudnienia.

Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy tylko z osobą mającą dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Przy czym ocena, czy dany pracownik ma dostęp do takich informacji, należy do pracodawcy.

W umowie wskazuje się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego etatowcowi od pracodawcy, którego minimalny poziom regulują przepisy.

Taką umowę strony mogą podpisać równocześnie z umową o pracę w jednym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10852

Wydanie: 10852

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament