Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi B+R
Preferencja na działalność badawczo-rozwojową jest atrakcyjna dla firm, ale wymaga spełnienia określonych kryteriów. O tym, które koszty i w jakiej wysokości podlegają odliczeniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mają prawo odliczenia od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na ten cel. Ulga została wprowadzona w 2016 r., a następnie uległa pewnym modyfikacjom począwszy od roku 2017. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane >patrz ramka. Gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, to odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych, licząc bezpośrednio po roku, w którym podatnik poniósł koszty kwalifikowane.
Prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych jest uzależnione od statusu podatnika. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają prawo odliczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a pozostali – 50 proc. kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami oraz 30 proc. pozostałych kosztów.
Katalog kosztów kwalifikowanych, które podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania, jest szeroki. Jednak zastosowanie znajduje ogólna zasada, obowiązująca w prawie podatkowym, że wyjątki są interpretowane ściśle. Tylko koszty wprost wymienione w ustawie o CIT podlegają odliczeniu, natomiast koszty, które nie zostały wyraźnie wskazane, nie mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta