Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy ustawodawcy zabrakło precyzji?

22 listopada 2017 | Sądy i Prokuratura | Andrzej Dryszel

Gdyby w art. 187 konstytucji znalazły się jeszcze dwa słowa, uniknięto by obecnego, niszczącego sporu o to, kto ma wybierać członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Jeśli parlament zacznie wybierać sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, będzie to sprzeczne z konstytucją – twierdzi prof. Andrzej Zoll.

Chodzi o przepisy obecne zarówno w zawetowanej przez prezydenta ustawie o KRS, jak i w jej prezydenckim projekcie, według których część składu Krajowej Rady Sądownictwa (15 sędziów) mają wybierać posłowie.

Tymczasem, zdaniem prof. Andrzeja Zolla, sędziów do KRS mogą wybierać tylko sędziowie. Jest to bowiem organ opierający się na sędziach i to oni muszą mieć głos decydujący, kto ma ich reprezentować w tym gremium. Ani Sejm, ani Senat nie mogą wybierać sędziów do KRS – mówił stanowczo prof. Zoll w „Gazecie Wyborczej".

Nie napisano, że sędziowie wybierają

Zasady wyboru członków KRS reguluje art. 187 konstytucji (patrz ramka).

Stanowi on w ust. 1 pkt 2, że w skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi 15 członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i wojskowych. Nie mówi natomiast, kto wybiera tych 15...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament