Ważki głos orzekających
Themis | Wiadomo, gdzie trzeba szukać granic wypowiedzi sędziego
Sędziowie, jak każdy obywatel, powinni mieć możliwość pełnego korzystania z konstytucyjnych praw i wolności. Jednym z podstawowych jest wskazane w art. 54 ust. 1 konstytucji prawo i wolność do wyrażania swoich poglądów. Konstytucja przyznaje ją „każdemu", więc również sędziom. W art. 178 ust. 2 i 3 wolność sędziów do wyrażania opinii i poglądów jednak ogranicza do działalności, która da się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Mamy więc odpowiedź na pytanie, gdzie możemy szukać granic wypowiedzi sędziego.
Niezależność i niezawisłość sądów jest wartością nadrzędną, nawet nad wolnością wypowiedzi „każdego" obywatela, uzasadnioną dobrem całego społeczeństwa, również polityków.
Dodajmy, że obejmując urząd, sędzia składa ślubowanie, że zobowiązuje się służyć Rzeczypospolitej, ale również w swoim postępowaniu (także poza pracą, w życiu codziennym) kierować się zasadami godności i uczciwości.
Niezwykle ważne jest, by politycy, szanując trójpodziału władzy, akceptowali i wspierali niezależność i bezstronność sądów. Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta