Trzy prognozy dla Polski
Stanisław Gomułka W wariancie optymistycznym tempo wzrostu PKB do 2030 r. wyniesie 3 proc. rocznie. Może być większe przy pozytywnym zbiegu politycznych okoliczności w kraju i gospodarczych na zewnątrz.
główny scenariusz na najbliższe lata dla polskiej gospodarki to niskie inwestycje, głęboki niż demograficzny, spowolnienie tempa wzrostu i rosnące napięcia w finansach publicznych, ale być może duża imigracja netto i zmiana polityki gospodarczej rządu. W rezultacie szansa uniknięcia pułapki średniego rozwoju.
MFW w komunikacie z 17 lipca 2017 r. dotyczącym Polski zwrócił uwagę na trzy nowe zjawiska. Populacja ludzi w wieku produkcyjnym maleje od roku 2012 w tempie 1 proc. rocznie. Inwestycje w środki trwałe krajowego sektora przedsiębiorstw prywatnych wynosiły w latach 2004–2016 tylko 11 proc. PKB (to poziom wyjątkowo niski w skali całej UE). A tempo wzrostu total factor productivity (łączna produktywność czynników produkcji – red.) spadło z 2,4 proc. w latach 2003–2007 do 1 proc. w latach 2013–2016.
Problem z inwestycjami
Doktryna ekonomiczno-prawna obecnego rządu zwiększa ryzyko inwestycyjne dla polskich przedsiębiorców, co może spowodować nawet dalszy spadek udziału w PKB ich inwestycji w środki trwałe. W 2016 r. udział w PKB wszystkich inwestycji w środki trwałe wynosił tylko nieco ponad 17 proc., a w pierwszej połowie 2017 już nieco poniżej 17 proc.
Po wejściu Polski do UE w 2004 r. ważną rolę modernizacyjną odgrywało finansowanie ponad połowy inwestycji publicznych przez UE (na poziomie około 2,5 proc. PKB). To finansowanie po 2022 r. ulegnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta