Wiedeńskie inspiracje dla menedżerów
zarzĄdzanie | Nowe technologie oraz nowe pokolenia pracowników i konsumentów wymuszają na szefach firm zmianę podejścia do prowadzenia biznesu. Anita Błaszczak
Ani firmy, ani tym bardziej menedżerowie nie mogą już być tak pewni swojej pozycji, jak przed laty. Odsetek przedsiębiorstw, które nie dają rady przetrwać do piątej rocznicy swojej działalności, wzrósł teraz do 32 proc., podczas gdy jeszcze w latach 70. wynosił 5 proc. Stabilności nie gwarantuje nawet wielkość firmy i jej zdobyta przez lata pozycja rynkowa.
Średnia „długość życia" uczestników amerykańskiej listy Fortune 500 skróciła się w ciągu ostatnich pięciu dekad z 75 do zaledwie 15 lat. Nic więc dziwnego, że mniej stabilne są też fotele szefów dużych firm, których średnia kadencja skróciła się do czterech lat. To niektóre statystyki, które przypominano w Wiedniu podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji Global Peter Drucker Forum – największej konferencji dotyczącej zarządzania w biznesie i związanych z nim wyzwań.
Nowe spojrzenie
– Forum nie daje jednej odpowiedzi, nie ma określonego rezultatu. Można tu usłyszeć różne idee, pomysły. Chcemy zainspirować ludzi, dać im dodatkową wiedzę i zrozumienie, tak by mogli spojrzeć w nowy sposób na otaczającą ich rzeczywistość –podkreślał w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Richard Straub, założyciel i szef Global Peter Drucker Forum, które co roku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta