Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuska droga prezydenta Dudy

22 listopada 2017 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Czy Andrzej Duda zdoła wprowadzić niektóre pomysły Charles’a de Gaulle’a? (na zdjęciu pomnik generała w Warszawie przy rondzie jego imienia)
źródło: Shutterstock
Czy Andrzej Duda zdoła wprowadzić niektóre pomysły Charles’a de Gaulle’a? (na zdjęciu pomnik generała w Warszawie przy rondzie jego imienia)

Polska powinna wziąć dziś przykład z V Republiki Charles'a de Gaulle'a.

Nie ma dziś w Polsce polityka klasy Charles'a de Gaulle'a. Jednak kompromis, do jakiego Andrzej Duda chce przekonać Jarosława Kaczyńskiego przed rekonstrukcją rządu, pozwoli na wprowadzenie na polski grunt przynajmniej niektórych pomysłów generała na skuteczną politykę obronną i zagraniczną.

Negocjacje między prezydentem i prezesem PiS przedłużają się, bo chodzi o znacznie więcej niż personalia. To rozgrywka o wizję państwa, przyszły kierunek jego rozwoju na lata, może dziesięciolecia.

Pałac Prezydencki chce gwarancji, że Polska pozostanie w głównym nurcie integracji, nie da się zepchnąć na margines Unii Europejskiej. To wcale nie jest oczywiste: w rządzie jest wielu polityków, którzy jak np. Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz czy Jan Szyszko uważają, że jeśli realizacja ich celów wymaga narażenia relacji Warszawy z Brukselą, to warto taką cenę zapłacić. Takie jest źródło głównych konfliktów Polski z Unią i jej najważniejszymi krajami członkowskimi: o praworządność, Puszczę Białowieską, caracale czy Eurokorpus.

Kierunek polityki zagranicznej jest więc momentami groźny dla racji stanu naszego kraju. Ale jest to też dyplomacja chaotyczna.

Owszem, w Unii każdy walczy o swoje interesy. Ale robią to skutecznie tylko ci, którzy mają przemyślaną strategię i angażują się w sprawy, które rzeczywiście są tego warte. Przez ostatnie dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament