O prawie do ulgi decyduje wydatkowanie pieniędzy na cel mieszkaniowy
Aby przychód ze zbycia nieruchomości korzystał ze zwolnienia, uzyskana kwota nie musi być przeznaczona na zakup kolejnego lokalu. Wykończenie czy remont też dają prawo do preferencji, jeśli materiały i prace są związane z bryłą budynku.
Skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, uwarunkowane jest wydatkowaniem kwot przychodu ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Cele mieszkaniowe zostały enumeratywnie wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem, za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się m.in. wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu, prawa użytkowania wieczystego gruntu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Wydatkiem takim są także wydatki na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego oraz spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
Całość, nie część
Artykuł 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta