Musimy być solidarni
Miguel Arias Cañete Przejście do nowych źródeł energii jest niezbędne, a ekspansja transportu o niskiej i zerowej emisji CO2 konieczna – mówi komisarz UE ds. klimatu i energii.
Rz: Węgiel ma jeszcze przyszłość?
Nadejdzie moment, w którym 100 proc. energii elektrycznej będzie powstawało z odnawialnych źródeł energii. Ale ograniczenie roli paliw kopalnych będzie następowało stopniowo. Chcemy, aby w 2030 r. połowa energii elektrycznej powstawała ze źródeł odnawialnych, zaś w 2050 r. emisja CO2 była zredukowana w UE o 80-95 proc. Dlatego wszystkie państwa Unii muszą być świadome, że proces dekarbonizacji jest nie do zatrzymania. Ale też dla każdego kraju przejście do nowego modelu energetycznego nastąpi wedle odmiennego rytmu. Dlatego w Brukseli każdy rząd przedstawia swoją strategię klimatyczną do 2030 r. i do 2050 r., którą omawia z Komisją Europejską. Gdy idzie o Polskę, nie wolno zapomnieć, że ma ona ogromny atut: wielkie lasy wchłaniające emisje dwutlenku węgla. Oczywiście bierzemy to pod uwagę.
Mimo wszystko przytłaczająca większość energii elektrycznej w Polsce powstaje ze spalania węgla. Czy jest jakiś inny kraj w Unii, któremu będzie równie trudno ograniczyć emisję gazów powodujących ocieplenie klimatu?
Ja tego tak nie widzę. Każdy kraj Unii ma inne trudności w zależności od swojego bilansu energetycznego. Zgodnie z artykułem 194 Traktatu o UE dane państwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta